گزارش نشست هفتاد و ششم انجمن زرتشتیان تهران

[ad_1]

خبرنگار امرداد: آریا جوانمردی

نشست هفتاد و ششم گردش ۴۳ انجمن زرتشتیان تهران از ساعت ۱۸ و ۵۰ دقیقه‌ی دوشنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۶ خورشیدی و با باشندگی همه‌ی هموندان آغاز شد.

سخنان همکیشان:

بهروز جمشیدیان: او در سخنان خود به اهمیت رسیدگی به مواردی که هنوز تعیین تکلیف نشده‌اند اشاره کرد. جمشیدیان با تکرار گفته‌های چند هفته پیش خود که گفته بود: «ممکن است اراده‌ای برای پیگیری برخی امور نباشد یا اراده‌ای وجود دارد که این موارد پیگیری نشود.» افزود که باید این موارد پیگیری شوند.

مواردی که جمشیدیان به آن‌ها اشاره کرد: رای‌گیری درباره‌ی هیات‌امنای موقوفه‌ی گیو (رستم‌باغ)، شورای حل‌اختلاف زرتشتیان تهران، دگرگونی اساس‌نامه انجمن زرتشتیان تهران و فراهم کردن مقدمات انتخابات گردش ۴۴ انجمن و جلوگیری از ورود به دوران فترت

رییس جلسه در پاسخ او گفت که مصوبه‌ای برای دگرگونی اساس‌نامه وجود ندارد و درباره‌ی شورای حل‌اختلاف نیز افزود که نام‌های نامزدها برای اسفندیار اختیاری فرستاده شده تا اقدامات اداری را انجام دهد.

خدامراد مزداپور: او با اشاره به تاریخ به پایان رسیدن گردش ۴۳ افزود که ضعف انجمن نبود حافظه‌ی مدیریتی است.

او مواردی که همچنان به آن‌ها رسیدگی نشده است را بازگو کرد: رسیدگی به اجاره‌های معوقه‌ی زمین‌های قصرفیروزه از سال ۱۳۸۸ تاکنون، عدم دریافت سه درصد اعیانی مدرسه‌های زرتشتی، موقوفه‌های رستم آبادیان و گیو، زمین‌های مارکار در یزد که به زمین‌های ۴۰ ۲۰ ۴۰ معروف است و یک قطعه از آن که به آقای مرتاض مربوط است.

او از هموندان انجمن خواست تا از دیگران همکیشان نیز برای حل مشکلات هازمان زرتشتی استفاده شود تا حافظه‌ی مدیریتی حفظ شود.

پس از پایان سخنان همکیشان، فرشاد خورشیدیان درخواست کرد تا بررسی شود که شوند باشندگی کم همکیشان در مجامع همگانی انجمن چیست

جانشین فرنشین انجمن در پاسخ او گفت در مجمع سال گذشته نزدیک به ۱۶۰ تن از همکیشان باشنده بودند و در مجمع امسال ۱۵۰ تن باشنده بودند. او افزود که نسبت باشندگی همکیشان در مجامع در این گردش نسبت به گردش‌های گذشته بد نبوده است.

مصوبات کمیسیون مالی:

 • صورت هزینه‌ی سرویس مدرسه‌های زرتشتی در خوردادماه ۱۳۹۶ به مبلغ ۲۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال
 • پرداخت مبلغ ۱۵ میلیون ریال برای کمک هزینه‌ی کنگره‌ی جوانان برگزیده‌ی زرتشتی
 • پرداخت مبلغ پنج میلیون و ۱۶۰ هزار ریال بابت کارکرد منشی خانه‌ی فرهنگ و هنر
 • پرداخت مبلغ ۹ میلیون و ۸۱۰ هزار ریال بابت ۱۶۳ و نیم ساعت کارکرد راهنمای گردشگری آدریان تهران در خوردادماه ۱۳۹۶
 • پرداخت مبلغ ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال بابت موبدان نگهبان آتش در خوردادماه ۱۳۹۶
 • پرداخت مبلغ ۱۱ میلیون و ۳۰۴ هزار ریال بابت عوارض تابلوی درمانگاه یگانگی
 • پرداخت مبلغ چهار میلیون ریال بابت خدمات مسوول خوابگاه دختران در خوردادماه ۱۳۹۶
 • هزینه‌ی آگهی دعوت مجمع همگانی عادی سالیانه به مبلغ شش میلیون و ۴۰۰ هزار ریال و هزینه‌ی آگهی مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده به مبلغ سه میلیون و ۲۰۰ هزار ریال مربوط به مجامع انجمن در بخش نیازمندی‌ها روزنامه‌ی اطلاعات
 • پرداخت مبلغ هفت میلیون و ۴۵۰ هزار ریال بابت دو فقره صورت حساب مربوط به تجهیزات دندان‌پزشکی درمانگاه یگانگی
 • پرداخت مبلغ دو میلیون و ۷۰۰ هزار ریال بابت صورت لابراتوار افق
 • پرداخت مبلغ چهار میلیون و ۵۰۰ هزار ریال بابت دو فقره صورت حساب لابراتوار بهسازان دندان
 • مبلغ یک میلیون ریال هزینه‌ی نظافت ماهیانه‌ی خانه‌ی فرهنگ و هنر در خوردادماه
 • تنخواه دفتر فنی در ۹ فقره صورت حساب به مبلغ شش میلیون و ۳۸۸ هزار ریال
 • حق‌الزحمه‌ی اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ مسوول نمایشگاه آدریان تهران به مبلغ شش میلیون و ۲۵۰ هزار ریال بر اساس ۱۲۵ ساعت
 • پرداخت مبلغ ۱۴ میلیون ریال بابت ۱۱۲ ساعت کارکرد دو آموزگار دینی دبیرستان فیروزبهرام
 • هزینه‌ی ۲۵ میلیون ریال برای برس‌‌زنی زمین چمن مصنوعی آدریان بزرگ

مصوبات کمیسیون فرهنگی:

 • پرداخت مبلغ ۱۵ میلیون ریال کمک هزینه جهت برگزاری اردوی کنکوری‌ها در شیراز در تیرماه ۱۳۹۶ از سوی انجمن یانشوران مانتره یزد
 • مصوب شد پرداخت مبلغ سه میلیون و ۳۵۰ هزار ریال بابت کتابخانه‌ی یگانگی براساس فاکتورهای ارایه شده از تاریخ ۱۹ اردیبهشت‌ماه تا هفتم خوردادماه ۱۳۹۶
 • پرداخت مبلغ سه میلیون و ۷۴۵ هزار ریال بابت کتابخانه یگانگی بنابر فاکتورهای ارایه شده از تاریخ دهم تا ۲۴ خوردادماه ۱۳۹۶ از محل تنخواه
 • مصوب شد بابت هزینه‌های متفرقه، صبحانه و ناهار مهدکودک پرورش در خوردادماه ۱۳۹۶ مبلغ پنج میلیون و ۴۳۶ هزار و ۱۶۷ ریال پرداخت شود.
 • هزینه‌های کلاس‌های فوق برنامه‌ی خوردادماه ۱۳۹۶ مهدکودک پرورش به مبلغ ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال پرداخت شود.
 • بابت خرید لرک واج‌یشت گهنبار به تاریخ هشتم تیرماه ۱۳۹۶ در آدریان تهران پنج میلیون و ۶۹۱ هزار ریال پرداخت شود.

گزارش: استخدام نیرو به عنوان کمک مربی برای مهدکودک پرورش را درخواست داریم.

مصوبات کمیسیون ساختمان:

 • هزینه‌ی دست‌مزد نگهبان خانه‌ی همتی برای ماه‌های خورداد و نیمه‌ی تیرماه ۱۳۹۶ به مبلغ هفت میلیون و ۵۰۰ هزار ریال
 • برآورد هزینه‌ی تعمیر کولر سالن بزرگ و متوسط مارکار تهران‌پارس به مبلغ ۱۴ میلیون ریال

گزارش: این کمیسیون گزارشی از وضعیت دو ساختمان انجمن ارایه داد.

دبیر کمیسیون ساختمان درباره‌ی زمین جوانمردی در تجریش گفت: «چند ماه گذشته شهرداری گزارش داد که این زمین به زباله‌دانی تبدیل شده است و انجمن هزینه‌ای را برای پاک‌سازی این زمین را به سقف ۱۵ میلیون ریال پرداخت کرد. نزدیک به ۱۰ میلیون تومان تاکنون در این زمین هزینه شده است و ماهیانه دو میلیون تومان نیز دست‌مزد نگهبان زمین را پرداخت می‌کنیم. دیوارکشی هنوز انجام نشده است چون ممکن است باعث استفاده‌ی نابجا شود. اکنون کمیسیون می‌خواهد نظر هموندان انجمن را بداند که تصمیمی باید برای این زمین گرفته شود.»

فرنشین کمیسیون ساختمان درباره‌ی پیشنهادهایی که درباره‌ی این زمین وجود دارد افزود: «می‌توان اخذ جواز کرد و ساختمان ساخت، گزینه‌ی دیگر مشارکت در ساخت با کمک یکی از همکیشان یا فرد دیگری است و گزینه‌ی پایانی نیز فروش زمین است. اکنون این پیشنهادها به طور کلی مطرح است و نیازمند پیش‌نیازهایی است. درباره‌ی ساختمان خرمن گیو طرح نیمه‌کاره ماند و ساختمان کیخسروی نیز نیمه‌کاره است. درخواست ۶۰۰ میلیون تومان برای ساخت زمین خرمن گیو داشتیم که گفتند نیازی به پول بلوکه نیست و شما کار را جلو ببرید و هزینه‌ها پرداخت می‌شود اما این کار انجام نشد. در گزارش مجمع آمده است که نقدینگی حساب‌های بانکی انجمن رشدی نزدیک به ۶۰۰ میلیون تومان داشته است و اگر این پول داده می‌شد می‌توانستیم در فصل خوب کار زمین خرمن گیو را جلو ببریم. از سوی دیگر اگر بخواهیم زمین را این‌گونه نگه داریم باید دیوارکشی بیشتری انجام دهیم و مشکلات تخلیه زباله نیز وجود دارد.»

او در ادامه درباره‌ی وضعیت پروانه‌ی زمین خرمن گیو نیز گفت: «پیمان‌کاری را با مناقصه و فراخوان به کار گرفتیم، نامه‌ای زده شده است که اگر تا سال آینده ساخت این زمین به پایان نرسد مشمول افزایش عوارض و تراکم خواهد شد. اکنون مشکل جواز و پرداخت هزینه داریم. پرسشی که دارم این است که آیا انجمن پولی برای پیشرفت ساختمان‌های خرمن گیو و کیخسروی پرداخت می‌کند یا خیر؟ انجمن تعهد داده بود تا هزینه‌ی ساخت را پرداخت کند اما این کار را نکرده است.»

فرنشین انجمن از او پرسش کرد که اولویت کمیسیون ساختمان برای زمین جوانمردی چیست؟

فرنشین کمیسیون ساختمان در پاسخ او گفت: «تا زمانی که فرضیات مساله مشخص نشود نمی‌توان اولویت را مشخص کرد. اگر بخواهیم این زمین را بفروشیم نیاز به مجمع داریم و در مجمع پرسیده می‌شود که زمین‌های فروخته شده‌ی قبلی چه سرنوشتی پیدا کرده‌اند. ساخت زمین گزینه‌ی دیگر است که بار دیگر نیاز به مصوبه‌ی فروش دارد اما باید مشخص شود با چه پولی باید این زمین ساخته شود؟»

فرنشین کمیسیون موقوفات درباره‌ی زمین جوانمردی گفت که این زمین نزدیک به شش میلیارد تومان قیمت دارد و باید برآورد کرد که آیا با فروش این زمین می‌توان کارهای نیمه‌کاره‌ی دیگر به پایان رساند یا خیر.

دبیر کمیسیون موقوفات نیز درباره‌ی فروش زمین جوانمردی گفت: «این زمین در جای خوبی قرار دارد و دارایی هزینه‌زا است. پیشنهاد من این است کمیسیون ساختمان ساخت مشارکتی این زمین را بررسی کند تا آن را در مجمع بررسی کنیم. باید بررسی شود که آیا آپارتمان‌هایی که ساخته می‌شود و سهم انجمن هست بیشتر از شش میلیارد ارزش دارد یا کمتر. با این کار انجمن کمتر درگیر می‌شود و می‌تواند آپارتمان‌ها را اجاره دهد و درآمدزایی کند.»

یکی دیگر از هموندان کمیسیون موقوفات نیز افزود فردی که زمین کناری زمین جوانمردی را خریده است بحث تصرف از سوی شهرداری را مطرح می‌کند و موضوع بدین شکل که گفته می‌شود نیست.

فرنشین کمیسیون ساختمان بار دیگر درباره‌ی سیاست‌گذاری مالی انجمن پرسش کرد: «پیش از نوروز کمیسیون موقوفات چهار میلیون تومان برای وکیل پرونده‌ی مدرسه‌ی «آگاهی» مصوب کرد اما این هزینه پرداخت نشد، برنج و روغن مستمری بگیر‌ان پرداخت نشده و آبروی انجمن در خطر افتاده است. امسال ۶۰۰ میلیون تومان اندوخته‌ی بانکی داریم و پیمان‌کار ۶۰ میلیون تومان طلب‌کار است اما هزینه‌ای از سوی انجمن پرداخت نمی‌شود. باید مشخص شود سیاست‌گذار انجمن چه کسی است؟ اگر قرار است تصمیمی گرفته شود اما تصمیم‌گیرنده‌ی نهایی فرد دیگری باشد پس به چه دلیل در نشست انجمن حضور پیدا می‌کنیم؟ حضور در انجمن برای انجام کارهای روزانه نیست.»

جانشین فرنشین انجمن نیز در ادامه‌ی گفت‌وگوها گفت که هموندان انجمن اختیاری در هزینه‌کرد ندارند.

یکی دیگر از هموندان کمیسیون فرهنگی در انتقاد از گزارش مالی انجمن گفت: «از گزارش تراز و بیلان به جایی نمی‌رسیم. هموندان انجمن اطلاعی از جریان پولی انجمن ندارند، هیچ ارگانی بدین شکل کار نمی‌کند و اعضای هیات‌مدیره‌ی شرکت‌ها هزینه‌کرد و درآمد را بررسی می‌کنند.»

خزانه‌دار انجمن در پاسخ گفته‌های مطرح شده گفت: «ارتباطی میان بالا رفتن نقدینگی و اینکه چرا از آن استفاده نمی‌شود وجود ندارد. هنگامی که نقدینگی افزایش پیدا کند بدهکاری نیز افزایش می‌یابد. ۶۰۰ میلیونی که درباره‌ی آن صحبت می‌شود، ۴۰۰ میلیون آن برای درمانگاه یگانگی، ۱۵۰ میلیون برای ملک «فروتن» و ۵۰ میلیون پولی است که به حساب‌های کوتاه مدت انجمن آمده است. اکنون می‌توان این پول‌ها را به حساب بلند مدت منتقل کرد و آن‌ها را برای کارهای گوناگون بلوکه کرد اما این‌ها پول‌های مردم است و نمی‌توان آن را هزینه کرد. زمانی که گفته شد ۶۰۰ میلیون را بلوکه نمی‌کنیم به فکر فروش زمینی بودیم. دارایی ثابت را به دارایی ثابت تبدیل می‌کنیم و درآمد را نیز به دارایی ثابت تبدیل می‌کنم و هزینه هم می‌کنم. اما با پول مردم هزینه نمی‌کنم. یک میلیارد پول ودیعه‌ی ساختمان مزدا باید به حساب بانکی برود و ۱۶ میلیون سود به دست آورده شود و با بقیه پول‌ها جمع شود تا ۴۵ میلیون سود به دست بیاید تا بتوانیم حقوق‌ها را بدهیم.»

در پایان این گفت‌وگو بدون نتیجه رها و قرار شد در زمان دیگری درباره‌ی آن گفت‌وگو شود.

مصوبات کمیسیون خدمات:

 • با پرداخت مبلغ ۱۱ میلیون و ۳۰۴ هزار ریال در وجه سازمان زیباسازی شهر تهران جهت عوارض تابلوی درمانگاه یگانگی در مکان‌های فعلی تا پایان سال موافقت شد.
 • با صورت هزینه‌های جاری درمانگاه یگانگی از تاریخ یکم تا ۲۷ خوردادماه ۱۳۹۶ به مبلغ ۱۰ میلیون و ۸۸۸ هزار ریال موافقت شد.

گزارش: حکم مسوول فنی صبح درمانگاه یگانگی آمده و او مشغول به کار شده است. حقوق او ماهیانه‌ی ۲۰ میلیون ریال است و برای حق ویزیت بیماران تا زیر ۱۰ تن در هر شیفت ۵۰ درصد دریافت می‌کند و تفاوت ویزیت بالای ۱۰ تن به ازای ۶۰ درصد پزشک و ۴۰ درصد انجمن خواهد بود.  

مصوبه‌ی هیات‌رییسه:

 • مصوب شد هیاتی متشکل از فرهاد کاویانی، کامبیز میزانیان، کورش ساسانی، فرزاد دهنوی‌زاده و خانم خادم روش بایگانی انجمن را به صورت طرح به هیات‌مدیره ارایه نمایند.

این تصمیم پس از این گرفته شد که هیات هفت نفره‌ای که پیش از این تشکیل شده بود تمایلی به ادامه‌ی کار نداشتند.

در بخش پایانی نشست انجمن گزارش دادگاه زمین‌های مارکار یزد و زمینی که از سوی مرتاض تصرف شده است ارایه شد. در این زمینه اسفندیار اختیاری نماینده‌ی زرتشتیان در مجلس که پیگیری این پرونده را به دوش داشت گزارشی را به هیات‌مدیره ارایه داد.

نشست هفتگی انجمن زرتشتیان تهران در ساعت ۲۴ به پایان رسید.

تاریخ پست:1396/4/20 20:32
اشتراک گذار ی در تلگرام

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *